Kto odpowiada za oświetlenie ulic?
Przydrożne bądź miejskie latarnie z czasem mogą ulec awarii lub zwyczajnie się zużyć. Tak jak w przypadku oświetlenia domowego czy ogrodowego, żarówki w latarniach mają określoną żywotność. Choć zauważamy usterkę, często nie wiemy, do kogo zgłosić niedziałającą latarnię. Kto odpowiada za oświetlenie ulic? Przeczytaj, jak zgłosić awarię oświetlenia ulicznego.
Spis treści:
- Kto odpowiada za latarnie uliczne?
- Gdzie zgłosić usterkę latarni ulicznej?
- Dlaczego działające latarnie mają ogromne znaczenie?
- Jaki jest czas na naprawę oświetlenia ulicznego ?
Z wpisu dowiesz się, kto odpowiada za oświetlenie ulic, co zrobić, gdy zauważysz usterkę latarni ulicznej oraz dlaczego działające latarnie mają ogromne znaczenie.
Kto odpowiada za latarnie uliczne?
W dużych miastach można znaleźć sporą liczbę latarni ulicznych. Stąd częściej mamy do czynienia z awariami. Gdy zaobserwujemy usterkę latarni ulicznej, przeważnie zwracamy się w tej sprawie do urzędu miasta bądź gminy lub do zarządu dróg. Trzeba jednak pamiętać, że w urzędach należy się kontaktować z odpowiednim referatem i określić lokalizację danej latarni. W przypadku niektórych samorządów można liczyć na specjalne telefony interwencyjne. To właśnie za ich pośrednictwem zgłasza się awarie miejskiej bądź gminnej infrastruktury. Urzędy współpracują z daną firmą, która została wyłoniona w drodze przetargu, lub spółką odpowiedzialną za dystrybucję energii elektrycznej na określonym obszarze. Informując ich, że widzisz awarię oświetlenia, zlecą naprawę oświetlenia ulicznego firmie, z którą współpracują.
Gdzie zgłosić usterkę latarni ulicznej?
W przypadku, gdy nie znamy numeru telefonu do powyższych instytucji bądź numeru interwencyjnego, można zadzwonić na numer pogotowia energetycznego, czyli 991. Pogotowie energetyczne należy traktować jako ostateczność. Nie zwlekajmy jednak ze zgłaszaniem awarii latarni ulicznych – ich usterka to poważne zagrożenie dla ruchu na drodze.
Jaki jest czas na naprawę oświetlenia ulicznego ? Firmy, które są odpowiedzialne za stan techniczny latarni miejskich, mają nawet miesiąc na wymianę żarówki od momentu przyjęcia zgłoszenia. Termin określa umowa, która została podpisana z jednostką samorządu terytorialnego. Zazwyczaj jednak terminy te są znacznie krótsze. Mimo wszystko zawsze warto zgłosić awarię oświetlenia.
Przeczytaj również kto utrzymuje oświetlenie uliczne.
Dlaczego działające latarnie mają ogromne znaczenie?
Awaria oświetlenia ulicy znacznie wpływa na zmniejszenie poczucia bezpieczeństwa. To szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześnie robi się ciemno. Przyczyną awarii latarni ulicznych najczęściej są burze, wichury, opady deszczu, oblodzenia linii napowietrznych. Usterki mogą również wystąpić podczas wypadków drogowych, np. gdy samochód uderzy w latarnię bądź złącze energetyczne, które znajduje się blisko drogi. Może także zdarzyć się, że po prostu żarówka uległa przepaleniu i awaria oświetlenia ulicznego nie jest poważna. Każda latarnia uliczna oraz żarówka ma swoją określoną żywotność. Po jakimś czasie należy wymienić źródło światła. Czasem w przypadku drobnych awarii, to wystarczy.
Zgłoszenie awarii oświetlenia ulicznego na drodze osiedlowej
Warto pamiętać, że często drogi dojazdowe do osiedli bądź zakładów pracy mają status dróg wewnętrznych. Oznacza to, że wówczas awarii nie zgłaszamy do urzędów, a kontaktujemy się np. z zarządcą nieruchomości, spółdzielnią mieszkaniową lub daną firmą, która jest właścicielem drogi. Jak widać, za oświetlenie ulic mogą odpowiadać różne podmioty. Niezależnie jednak od tego, kto zajmuje się danym odcinkiem drogi, należy zgłosić awarię w celu zapewnienia bezpieczeństwa. W ostateczności pogotowie energetyczne może zaradzić awarii oświetlenia ulicznego. Pamiętaj, że bezpieczeństwo jest najważniejsze, więc zawsze trzeba zgłosić awarię oświetlenia ulicznego. Nie należy tego bagatelizować.
Dowiedz się jak działa fontanna ogrodowa.
Polecane wpisy: