Oświetlenie: jak dobrać odpowiednie?
Oświetlenie wnętrza musi być dopasowane w każdym calu. Za pomocą lamp wiszących lub kinkietów można optycznie powiększyć niewielkie przestrzenie, sprawić, że będzie się ono wydawało wyższe. Nie bez znaczenia jest także stworzenie odpowiedniego klimatu. Niektóre wnętrza przeznaczone są do pracy, inne z kolei do relaksu. To dlatego oprawy wnętrzowe muszą współgrać z charakterem danej przestrzeni. Jak dobrać odpowiednie oświetlenie?
Spis treści:
- Oświetlenie a charakter wnętrza
- Jakie źródła światła wybrać?
- Rozmieszczenie i natężenie światła
Z wpisu dowiesz się, jak dobór oświetlenia wpływa na charakter wnętrza, jakie oprawy wnętrzowe wybrać oraz gdzie je umieścić.
Oświetlenie a charakter wnętrza
Każde domowe pomieszczenie ma nieco inny charakter. Oświetlenie musi być dopasowane do przeznaczenia wnętrza. Najlepiej jest zdecydować się na kilka źródeł światła, z których będziemy korzystać według konkretnej potrzeby. Postawą jest oświetlenie główne. W tej roli najlepiej sprawdzają się lampy sufitowe. Najczęściej znajdują się one w centralnym punkcie pomieszczenia. Montując je, należy zwrócić uwagę na to, aby znajdowały się na odpowiedniej wysokości. Wtedy całe wnętrze będzie jednolicie doświetlone. Alternatywą są różnego rodzaju plafony lub oświetlenie wbudowane w sufit podwieszany. Jednak to sufitowe oprawy wnętrzowe należą do najbardziej uniwersalnych, klasycznych rozwiązań.
Jakie źródła światła wybrać?
Górne oświetlenie to jednak nie wszystko. Należy zaplanować dodatkowe źródła światła. Oczywiście im będzie ich więcej, tym większe będą możliwości oświetlenia danego pomieszczenia. Dzięki temu jedno wnętrze może pełnić rozmaite funkcje. Przykładowo, w ciągu dnia można zapewnić sobie jasne źródło światła do pracy. Z kolei po zmroku za pomocą dodatkowego oświetlenia zagwarantować sobie przytulną, intymną atmosferę. Do wyboru są m.in. kinkiety wewnętrzne. Są one jednocześnie funkcjonalne i estetyczne.
Dlaczego oświetlenie boczne jest tak ważne? Jeśli zadbamy o prawidłowe rozmieszczenie oświetlenia kinkietowego, zniwelowane zostaną mankamenty pomieszczenia. Kinkiety emitujące pionowy strumień optycznie podwyższą wnętrze. Z kolei te ze strumieniem poziomym poszerzą przestrzeń. Wybierając oświetlenie do pomieszczeń wąskich, a jednocześnie długich, dobrze jest mocniej doświetlić krótkie ściany. W ten sposób znacząco poprawią się proporcje.
Rozmieszczenie i natężenie światła
Umiejscowienie, rozmieszczenie, natężenie oświetlenia musi przede wszystkim odpowiadać potrzebom użytkowników. Faktem jest jednak to, że każdy domownik może mieć różne potrzeby, a także mogą się one zmieniać w ciągu dnia. Stąd warto zainteresować się kilkoma źródłami światła, zastanowić się, czy np. będą potrzebne ściemniacze. Dodatkowo liczyć się będzie to, czy źródło światła przyczynia się do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej. Współczesne rozwiązania gwarantują szeroki wybór rozmaitych opcji. Warto poznać je wszystkie, aby jak najlepiej dopasować oświetlenie do wnętrz.