Co ile metrów latarnie uliczne?
Przeważnie, gdy spacerujemy po zmroku, używamy sztucznych źródeł światła, np. latarek. Z kolei samochody muszą korzystać ze świateł. W przypadku, gdy nikt nie znajduje się poza nami na drodze, możemy sobie pozwolić na korzystanie z tzw. długich świateł, które pozwalają na zapewnienie dobrych warunków do bezpiecznego poruszania się autem. Niestety, ale w momencie, gdy z naprzeciwka nadjeżdża samochód, musimy zmienić światła na krótkie, aby nie stanowić zagrożenia dla kierowców i nie oślepiać ich. Im większy ruch na drodze, tym widoczność jest gorsza, a kierowca szybciej się męczy. Ratunkiem są latarnie uliczne. To właśnie one oświetlają jezdnię, sprawiając, że zarówno piesi, jak i kierowcy mogą czuć się bezpieczniej. Co ile metrów powinny być one ustawione?
Spis treści:
- Odpowiednie oświetlenie drogowe, czyli lampy uliczne
- Uliczne latarnie – co ile metrów mają być ustawione?
Z wpisu dowiesz się, dlaczego latarnie uliczne mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa drogowego oraz co ile metrów powinny być ustawione. Dodatkowo zachęcamy przeczytać o tym kto odpowiada za oświetlenie ulic.
Odpowiednie oświetlenie drogowe, czyli lampy uliczne
Oświetlenie drogowe diametralnie zmienia warunki na drodze. Przekłada się również na większy komfort kierowców. W specjalistycznych sklepach z oświetleniem można znaleźć zarówno oświetlenie drogowe, jak i uliczne, które sprawdzi się w przypadku szerokich dróg i autostrad, a także obszarów mieszkalnych. Lampy drogowe zapewniają wysoką szczelność, a także ochronę komory źródła światła oraz odbłyśnika przed działaniem warunków atmosferycznych. Wybierając odpowiednie latarnie uliczne, warto zapoznać się z pełną ofertą. Ważne jest jednak to, że odpowiednio dopasowane oświetlenie uliczne może znacząco poprawić warunki na ulicach, a przecież bezpieczeństwo jest najważniejsze. Dbając o dobro mieszkańców, należy im zapewnić właściwe warunki do poruszania się pojazdami.
Uliczne latarnie – co ile metrów mają być ustawione?
Gdy zdecydujemy się na zamontowanie latarni ulicznych, należy zapoznać się z przepisami, które ściśle określają to, co ile metrów powinny być one ustawione. Co istotne, między oświetlonym a nieoświetlonym odcinkiem drogi powinno wykonać się strefę przejściową o zmniejszającym się natężeniu światła i długości 200 metrów w przypadku dróg klasy A lub S bądź długości 100 metrów w przypadku dróg klasy GP i dróg niższych klas.
Same słupy oświetleniowe muszą być usytuowane w taki sposób, aby nie stwarzały zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu oraz, by jednocześnie nie ograniczały widoczności. To dlatego oświetleniowe słupy oraz oprawy oświetleniowe muszą być zamontowane poza skrajnią drogi. Odległość lica słupa oświetleniowego nie może być mniejsza niż 1 metr od krawędzi jezdni, która nie jest ograniczona krawężnikami, 0,5 metra od krawędzi pasa postojowego, awaryjnego, utwardzonego pobocza bądź opaski, 1 metr od lica krawężnika na drodze klasy GP lub S, a także 0,5 metra od lica krawężnika na drodze klasy G oraz drogach niższych klas. Jak widać, przepisy ściśle określają rozmieszczenie ulicznych latarni. Warto o tym pamiętać, wybierając oświetlenie.
Polecane wpisy na blogu: