Kinkiet na jakiej wysokości?
Kinkiet został wybrany, perfekcyjne źródło światła, które prezentuje się zjawisko. Niestety przy montażu, może okazać się rozwiązaniem, które jednak nie jest takie proste. Wysokość kinkietu spędza wielu architektom wnętrz sen z powiek. Ponieważ, jak to już bywa przy wyborze oświetlenia, wszystko zależy. W takim razie kinkiet, na jakiej wysokości go zawiesić, by spełniał swoją rolę oraz nam nie przeszkadzał w codzienności?
Spis treści:
- Kinkiet jako oświetlenie
- Wysokość, na jakiej powinien być zawieszony kinkiet
W tym tekście znajdziesz informacje na temat rodzajów kinkietów, ich prawidłowego montażu i wyboru oraz to, na jakiej wysokości powinien być zawieszony kinkiet i inne lampy wiszące. Chociaż wiele zależy od pomieszczenia mamy kilka wskazówek, którymi warto się kierować przy montowaniu tego oświetlenia. Dowiedz się na jakiej wysokości zawiesić kinkiety.
Kinkiet jako oświetlenie
Zwykle kinkiet wspomaga główne światło we wnętrzu. Ich najczęstsze zastosowania to zastąpienie nimi lampki nocnej. Kinkiety wiesza się wtedy po obu stronach łóżka. Pełni funkcję dekoracyjną, jednocześnie spełniając swoje zadania. Kinkietu często używa się jako doświetlenie wiszących na ścianie dekoracji, takich jak obrazy. Wysokość kinkietu w sypialni powinna być odpowiednio zaplanowana.
Kinkiety najlepiej prezentują się w parach. Ich symetryczny położenie wprowadza porządek wnętrza. Podkreślają symetrie łóżka, czy kominka. Świetnie wyglądają również w jadalni, przedpokoju oraz przy schodach Jednak są takie miejsca, w których potrzeba dokładnie jednego, takie jak: kącik roboczy, wnęka, przestrzeń nad zlewem w kuchni.
Kinkiety są też z powodzeniem stosowane, jako oświetlenie zewnętrzne. Choć kojarzą nam się głównie z wnętrzami, wykorzystuje się je również, jako oświetlenie zewnętrzne domu. Kinkiety zewnętrzne mogą być również używane, np. jako oświetlenie elewacji budynku. Taki zabieg dość często stosowany jest, aby wzmocnić nocny efekt wizualny – zwłaszcza bogato zdobionych – miejskich kamienic. Oczywiście to tylko przykład, gdyż z powodzeniem możemy w ten sposób doświetlić ciemne zaułki naszego domu. Kinkiety w tym przypadku potrafią prezentować się o wiele lepiej niż zwykłe lampy zewnętrzne, np. w formie reflektorów. Oczywiście, dobrze dobrane oświetlenie zależy w dużej mierze od stylu samego budynku. Przed montażem warto poczytać w internecie, na jakiej wysokości kinkiety zewnętrzne powinny być montowane. Lampa wisząca na odpowiedniej wysokości, to komfort jej użytkowania.
Kinkiet, który został skierowany ku górze, zapewnia subtelne światło i tworzy przytulny klimat, który sprzyja wypoczynkowi. Kinkiet skierowany ku dołowi daje dużo światła i świetnie sprawdzi się jako oświetlenie zadaniowe. Poniżej dowiesz się na jakiej wysokości zamontować kinkiet.
Wysokość, na jakiej powinien być zawieszony kinkiet
Na jakiej wysokości zamontować kinkiety ? Kinkiet nie jest głównym źródłem światła, a tylko je wspomaga. Jeśli chodzi o wysokość zawieszenia kinkietu to wiele zależy od wnętrza. Ustawienie mebli, pozostałego oświetlenia czy nawet ogólna aranżacja pomieszczenia może, a nawet powinna mieć wpływ na wysokość montażu kinkietu. Generalnie przyjmuje się wysokość 2 metrów, jako bazę do dopasowywania kinkietu do danego pokoju. Od tej wysokości należy wprowadzać wszelkie poprawki. Warto przed montażem zaplanować wysokość kinkietu nad łóżkiem.
W przypadku kinkietów świecących górą i dołem, za granicę ich montażu przyjmuje się 170 centymetrów. Jego zadaniem jest oświetlenie ściany i stworzenie przytulnego klimatu. Jeśli natomiast światło, jakie daje kinkiet, jest rozproszone, czyli kinkiet świeci światłem ogólnym za odpowiednią wysokość tej lampy, przyjmuje się 180 – 200 centymetrów. Wysokość kinkietu nad umywalką powinna być tak dobrana, aby światło nas nie raziło.
Wysokość kinkietu w sypialni ? Kinkiet w sypialni powinien być natomiast montowany około 75 centymetrów od górnej krawędzi materaca, jeżeli jego światło jest mocne, należy zwiększyć tę wysokość. Kinkiety równie często montowane są w łazience. W tym pomieszczeniu najważniejsze jest, by lampa nie zasłaniała lustra i była na wysokości oczu, mniej więcej jest to 160 centymetrów od podłogi. Z kolei wysokość kinkietu nad lustrem powinna być taka, aby nie naruszała ramy lustra.
Kinkiety do sypialni – na jakiej wysokości?
Planujesz kinkiety do sypialni? Na jakiej wysokości najlepiej będzie je powiesić? Wysokość kinkietu w sypialni nie jest jednoznaczna. Ciężko odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wysokości sufitów w naszych domach oraz mieszkaniach potrafią być naprawdę różne. Jeśli już zakupiłeś swoje kinkiety do sypialni, na jakiej wysokości je powiesisz, tyle światła dadzą do Twojego wnętrza. Ogólnie zaleca się wieszania ich nieco ponad wysokość głowy najwyższego domownika, by nie zahaczał o kinkiet, a jednocześnie by kinkiety spełniały swoje zadanie tworzenia klimatu świetlnego. To, na jakiej wysokości umieścić kinkiety oraz na jakiej wysokości powiesić lampę, zależeć będzie od wymiarów pomieszczenia. Dobrze dobrana wysokość kinkietu nad łóżkiem jest ważna.
Po tym artykule już wiesz, na jakiej wysokości wieszać lampy.
Chcesz wiedzieć, co to jest mała architektura oraz jakie obiekty do niej należą? To koniecznie odwiedź naszego bloga. Znajdziesz tam mnóstwo ciekawych informacji na ten temat.
Polecane wpisy na blogu: