Jakie oświetlenie na zewnątrz domu?
Lampy zewnętrzne wpływają na bezpieczeństwo domowników i gości, a także zapewniają komfort na podjazdach, tarasach czy ścieżkach ogrodowych. Oświetlenie zewnętrzne cieszy się rosnącą popularnością również z uwagi na estetykę. Zaplanowane, przemyślane aranżacje oświetleniowe podkreślają nie tylko architekturę domu, ale tworzą również niepowtarzalny nastrój w ogrodzie. Oświetlenie wejścia to bardzo ważny element w każdym domu.
Spis treści:
- Gdzie umieszczać lampy zewnętrzne?
- Oświetlenie zewnętrzne – rodzaje
- Z czego wykonuje się oświetlenie zewnętrzne?
Z wpisu dowiesz się, gdzie zamontować oświetlenie zewnętrzne, jakie rodzaje lamp zewnętrznych są do wyboru oraz z jakich materiałów są one wykonywane.
Gdzie umieszczać lampy zewnętrzne? Jak oświetlić dom na zewnątrz?
Najczęściej rozmaite zewnętrzne lampy, oprawy, reflektory, kinkiety montuje się w celu podświetlania okolic furtki, bramy wjazdowej, wjazdu na posesję, ścieżek ogrodowych. Lampy zewnętrzne sprawdzą się także wtedy, gdy chcemy wyeksponować pewne elementy ogrodu i domu, np. drzwi wejściowe, taras, bramę garażową. Bardzo ważne jest to, aby oświetlenie pasowało do charakteru posesji. Nie powinno być oślepiające. Musimy zadbać o to, aby odpowiednio rozmieścić lampy zewnętrzne. Warto, aby były one energooszczędne i dyskretne. Źródła światła umieszczamy wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z nierównościami terenu. Sprawdzą się dodatkowo w okolicach wąskich przejść i wszelkich zakamarków.
Oświetlenie zewnętrzne – rodzaje
Jeśli chcemy wybrać odpowiednie oświetlenie zewnętrzne, do wyboru mamy szereg propozycji. Mogą to być lampy słupkowe stojące, różnego rodzaju reflektory, kinkiety, lampy wiszące, lampy LED, oprawy wpuszczane w podłoże, najazdowe. Każdy rodzaj ma nieco inne zastosowanie. Częstym wyborem są reflektory, które montujemy do ściany budynku, ustawiamy na trawniku. Niektóre z nich mają ruchomą głowicę. Mogą być przenośne lub montowane na stałe.
Innym popularnym wyborem są lampy słupkowe. Umieszczane są przy ścieżkach bądź chodnikach. W dużych ogrodach dobrze jest montować większe latarnie. Eleganckim i efektownym wyborem są kinkiety. Oświetlenie zewnętrzne może być wykonane z różnych materiałów. Powszechna jest stal nierdzewna, tworzywa sztuczne i aluminium. Ciekawym rozwiązaniem są zewnętrzne lampy wiszące.
Z czego wykonuje się oświetlenie zewnętrzne?
Oświetlenie zewnętrzne ze stali lub aluminium często występuje w połączeniu ze szkłem. Taki duet to gwarancja elegancji i nuty nowoczesności. Lampy zewnętrzne tego typu świetnie komponują się ze współczesną i klasyczną architekturą. Popularnością cieszą się ponadczasowe lampy żeliwne i mosiężne. Idealnie komponują się z domami o charakterze dworkowym. W trendach pojawiają się również lampy i kinkiety, które łączą różne materiały, np. aluminium z miedzią, czy mosiądzem. Lampy, które mają elementy drewna, doskonale wyglądają w otoczeniu zieleni, dlatego będą dobrym wyborem do ogrodów.
Do nowoczesnych domów warto wybierać lampy zewnętrzne o oszczędnych formach. Masywniejsze oświetlenie zewnętrzne o nieregularnych kształtach dobrze uzupełni domy o rustykalnym charakterze. Oferta jest różnorodna, więc każdy wybierze coś dla siebie. Teraz już chyba wiesz jaka lampa nad drzwi wejściowe będzie najlepsza do Twojego domu i jak wybierać oświetlenie zewnętrzne domu i oświetlenie elewacji.
Wjazd do garażu powinien być dobrze oświetlony, dlatego odwiedź naszego bloga i dowiedz się jaka lampa nad garaż będzie najlepsza. Zewnętrzne oświetlenie domu – teraz już wiesz wszystko na ten temat.
Ciekawe artykuły na blogu:
- Oświetlenie zewnętrzne domów
- czy słup oświetleniowy wymaga pozwolenia na budowę?
- lampy solarne ogrodowe – jak działają
- jak zamontować lampy ogrodowe?