Bezpieczny ogród – zasady bezpiecznej instalacji oświetlenia ogrodowego
Ogród to miejsce, w którym chcemy czuć się bezpiecznie, intensywnie wypoczywać. Gubić stres życia codziennego, wśród zieleni i śpiewu ptaków. Nie powinien on dodatkowo wywoływać naszych obaw. Aby twój ogród był bezpieczny wszystkie lampy, które zdecydujesz się w nim zainstalować, powinny być bezpieczne w użyciu. Oznacza to, że powinny być wodoodporne, szczelne, niewrażliwe na śnieg i skrajne temperatury. Instalacja elektryczna poprowadzona w ogrodzie także powinna spełniać normy bezpieczeństwa. Jak zapewnić sobie spokój? Jakie są zasady bezpiecznej instalacji oświetlenia ogrodowego? Wyjaśniamy.
Spis treści:
- Strefy oświetlenia w ogrodzie
- Bezpieczna instalacja elektryczna w ogrodzie
- Dobór i rozmieszczenie oświetlenia w ogrodzie
Z wpisu dowiesz się jaki jest podział stref na terenie ogrodu. Przeczytasz także jak powinna wyglądać bezpieczna instalacja elektryczna w ogrodzie oraz w jaki sposób dobrać i rozmieścić lampy na obszarze ogrodu.
Strefy oświetlenia w ogrodzie
Aby skutecznie oświetlić ogród musimy podzielić go według konkretnych stref. Ułatwi to dobór odpowiednich lamp i praktycznego ich ułożenia. Rozplanowania potrzebuje zarówno układ lamp, ich stylistyka jak i doprowadzenie do nich elektryki i przebieg całej instalacji.
W oświetleniu zewnętrznym wyróżniamy kilka kluczowych stref oświetlenia:
- wejście do domu
- ogrodzenie
- taras
- elewacja budynku
- oświetlenie alejki/alejek
- podświetlenie drzew i krzewów
- ew. fontanny/oczka wodnego
Bezpieczna instalacja elektryczna w ogrodzie
Należy pamiętać, że w ogrodzie tak jak w przypadku np. łazienki, należy zastosować elektrykę jak do przestrzeni wilgotnej. Oznacza to że instalacja jak i zastosowane materiały, oraz obudowy lamp muszą być przystosowane do wilgotnego środowiska. Woda jest w stanie wywołać spięcie elektryczne lub nawet pożar.
Wykonując instalację warto przewidzieć możliwość podłączenia dodatkowych punktów świetlnych, poza tymi które są zaplanowane. W ogrodzie powinno się stosować urządzenia w II klasie bezpieczeństwa. Są to oprawy z dodatkową izolacją. W miejscach szczególnie narażonych na kontakt z wodą np. w pobliżu oczka wodnego, należy zastosować urządzenia w III klasie bezpieczeństwa. Instalacja powinna mieć zabezpieczenie odcinające dopływ prądu w razie awarii. Przewody muszą być ułożone w rurkach z tworzywa na głębokości ok. 80 cm oraz powinny być zakopane ziemią. Zastosowane puszki przyłączeniowe powinny mieć stopień ochrony minimum IP 67. Instalacja powinna być bezpieczna co oznacza, iż przewody mogą mieć maksymalnie 25 metrów długości. Niezbędny będzie tutaj transformator o mocy dopasowanej do ilości punktów oświetleniowych na obszarze ogrodu.
Przeczytaj jak zamontować lampy ogrodowe.
Dobór i rozmieszczenie oświetlenia w ogrodzie
Analizując po kolei każdą strefę ogrodu, powinniśmy dobrać typy lamp według schematu:
- Kinkiet – oświetlenie drzwi do domu, oświetlenie altany, oświetlenie furtki do wejścia
- Reflektor – oświetlenie bramy wjazdowej, elewacji budynku, oczka wodnego, dużych drzew/krzewów
- Lampa nawierzchniowa – oświetlenie alejek, wjazdu do garażu, ogrodzenia, oświetlenie drzew i krzewów
- Słupki oświetleniowe – oświetlenie alejek, ogrodzenia, terenu wokół altany
- Latarnie – oświetlenie ścieżek, dużych obszarów ogrodu
Polecane wpisy na blogu: