Lampy ogrodowe – na jaki styl postawić?
Podczas projektowania wymarzonego ogrodu, wybranie konkretnego stylu stanowi nie lada wyzwanie. Może nam w tym pomóc profesjonalista, wykonując dla nas usługę projektowania ogrodu. Warto zapoznać się z najpopularniejszymi trendami panującymi w projektowaniu ogrodów. Dominują w nich różne gatunki roślin, różne strefy i elementy dodatkowe – jak oczka czy fontanny. Niezwykle istotny jest także dobór małej architektury ogrodowej. Jak dobrać oświetlenie zewnętrzne, do konkretnego stylu ogrodu? Lampy ogrodowe – na jaki styl postawić? Wyjaśniamy.
Spis treści:
- Najpopularniejsze style ogrodowe
- Styl ogrodu – styl oświetlenia
We wpisie przeczytasz, jakie wyróżniamy rodzaje lamp ogrodowych oraz do jakiego stylu ogrodu, będą one najlepiej pasować.
Najpopularniejsze style ogrodowe
Zanim dobierzesz lampy ogrodowe i odpowiedni styl ogrodu, zastanów się czy będziesz mieć czas, oraz chęci aby pielęgnować znajdujące się w nim rośliny. Ogród musi się komponować z otoczeniem, oraz ze stylem w jakim został wybudowany dom. Dopuszczalne jest łączenie różnych stylów ale musi być wykonane z głową i najlepiej z pomocą profesjonalisty. Do najważniejszych stylów ogrodowych zaliczamy:
- Ogród wiejski – opiera się na naturalności i swobodzie. Panuje tu kontrolowany chaos, rośliny rosną ‘dziko’ i bujnie. W tym typie ogrodu panują rośliny jednoroczne oraz gatunki jadalne. Przeważają tu materiały naturalne tj. drewno, kamień wapienny. Często obok ogrodu znajdziemy sad, warzywniak, łąkę kwietną czy małą szklarnię. Ozdoby to np. archaiczne narzędzia gospodarskie lub drewniane płoty.
- Ogród angielski – posiada swobodną formę charakterystyczną dla ogrodu wiejskiego. Najistotniejszym elementem ogrodu angielskiego jest perfekcyjnie zadbany trawnik. Ogród posiada altanki i inne miejsca sprzyjające romantycznemu nastrojowi. Znajdziemy tu krzewy róż, formowane żywopłoty. Jeśli rosną w nim drzewa muszą być oplecione bluszczem, sprawdzą się w nim dodatki takie jak: żeliwne rzeźby, fontanny lub zegary. Ścieżki biegnące przez ogród są kręte.
- Ogród japoński (styl orientalny) – Miniaturyzacja krajobrazu Dalekiego Wschodu. To najbardziej kosztowny i trudny do utrzymania typ ogrodu. Znajdziemy w nim rośliny orientalne tj. drzewka bonsai, oczka wodne, kamienie rzeczne, gipsowe obeliski, czy altany. Ogród japoński to osiągnięcie równowagi między wodą, roślinami a kamieniem. Ścieżki biegnące po ogrodzie są wysypane drobnym żwirem, krzyżują się i prowadzą do altan. Oczko wodne z karpiami Koi, to obowiązkowy element takiego ogrodu.
- Styl formalny – Praktykowany najczęściej przy dworkach, pałacykach lub w parkach. To styl charakteryzujący się symetrią i porządkiem. Ścieżki przestrzegają układu geometrycznego, żywopłoty są różo przycięte, trawnik niski i w idealnym stanie. Znajdziemy tu rzeźby klasyczne, mówki z cegły oraz fontanny.
- Ogród nowoczesny – cechuje się minimalizmem w każdej formie. Znajdziemy tu głównie żywopłoty, kamienne ścieżki, kwiaty w stonowanych kolorach. Geometria i czyste kolory to esencja stylu nowoczesnego. W ogrodzie może znajdować się altana, basen lub boisko. Materiały królujące w tym stylu to beton, szkło metal. Zieleń, ma tutaj mniejsze znaczenie niż funkcja.
- Ogród naturalistyczny – nawiązuje do otoczenia jest dziki i naturalistyczny. Zieleń jest tu najważniejsza – ścieżki i architektura schodzą na dalszy plan.
Styl ogrodu – styl oświetlenia
Ogród wiejski – stylizowane latarnie ogrodowe lub kinkiety
Ogród angielski – stalowe lub żeliwne latarnie, o klasycznej mocno zdobionej formie, stylizowane na ‘stare’ kinkiety; kolory tj. miedź antyczna, srebro antyczne
Ogród japoński (styl orientalny) – reflektory, lampy najazdowe, latarnie aluminiowe oraz słupki oświetleniowe o minimalistycznej formie i kolorze; kolory oświetlenie – czerń i biel
Styl formalny – reflektory o prostej formie umieszczone w podłożu
Ogród nowoczesny – aluminiowe lub stalowe latarnie, reflektory, słupki oświetleniowe o prostej, nowoczesnej formie; kolory czerń, chrom
Ogród naturalistyczny – latarnie lub kinkiety stylizowane, w kolorze miedzi antycznej
Lampy ogrodowe stojące
Dobrze zaprojektowany ogród to ozdoba każdej posesji. Dodatkowo wyjątkowego uroku dodaje ogrodowi atrakcyjnie dobrane oświetlenie. Jakie lampy ogrodowe wybrać? Lampy ogrodowe różnią się pomiędzy sobą wielkością, stylem, kształtem, materiałem, z którego zostały stworzone (tworzywo sztuczne, aluminium, żeliwo). Wybierając lampę ogrodową, najpierw należy pomyśleć o tym, jakie zadanie wybrana lampa ma spełnić. Jeśli szukamy lampy, która dopełni romantycznego klimatu w naszym ogrodzie, doda ciepłego, słabego światła wówczas najlepiej sprawdzi się lampa ogrodowa stylizowana. Jeśli natomiast chcemy by nasz ogród, miał wyraźnie oświetloną ścieżkę po zapadnięciu zmroku, charakteryzującą się mocnym natężeniem, wówczas warto zainwestować w mocne lampy solarne.
Lampy ogrodowe stojące sprawdzą się jako doskonałe oświetlenie dla każdego ogrodu. To zazwyczaj wysokie lampy o mocnym natężeniu światła, które są w stanie oświetlić duży obszar terenu. Doskonale sprawdzą się w dużych ogrodach, które wymagają mocnego oświetlenia.
Lampy ogrodowe solarne
Oprócz lamp ogrodowych, o stałym źródle zasilania, istnieją również te, których montaż można zrealizować bez nadmiernego okablowania. Takie lampy nazywamy lampami solarnymi. Lampy te pobierają energię z promieni słonecznych, inaczej mówiąc energia słoneczna, jest zamieniana na energie elektryczna, która oświetla lampę solarną, dzięki ogniwu fotowoltaicznemu. Baterie lampy solarnej zabierają energie słoneczna przez cały dzień, następnie gromadzą ją i skutecznie oświetlają ogród po zmroku. Czas działania lamp ogrodowych solarnych jest zależny od stopnia naładowania, zazwyczaj świecą od kilku do kilkunastu godzin. Dodatkowo lampy solarne nie są drogie i nie potrzebują do działania prądu. Montaż takiej lampy wymaga jedynie wbicia w ziemie lub zamocowania za pomocą zakupionej w zestawie podstawy. Utrzymanie lampy solarnej wymaga jednak jej regularnego czyszczenia, brud może ograniczyć dostęp do energii słonecznej.
Lampy ogrodowe kule
Kule ogrodowe występują zarówno w postaci wiszącej, jak i jako stojące oświetlenie ogrodowe. Mogą przybierać zarówno nowoczesny, jak i tradycyjny kształt, czym zyskały dużą popularność ze strony zainteresowanych. Dodatkowo lampy ogrodowe kuliste posiadają wymienne moce i barwy światła, dzięki czemu można je dopasować do indywidualnych preferencji. Najpopularniejsze lampy kule występują w takich opcjach kolorystycznych, jak zieleń, antyk, srebro, mosiądz i miedz.
Lampy ogrodowe wiszące
Lampy wiszące wokół domu są zazwyczaj montowane wewnątrz pomieszczeń. W takiej sytuacji warto jest dobrać, odpowiednie oświetlenie, które idealnie rozświetli nasz salon, sypialnie czy gabinet. Co z oświetleniem wiszącym ogrodowym? Jest to jeden z najlepszych sposobów na doświetlenie naszego ogrodu, balkony czy przestrzeni garażowej. Lampy ogrodowe wiszące są niewątpliwie rozwiązaniem, które sprawdzi się w każdym wydaniu, od stylu nowoczesnego po styl klasyczny i retro.
Lampy ogrodowe nowoczesne
Jeśli myślisz o tym, jakie lampy ogrodowe wybrać to zdecydowanie najpierw należy zastanowić się, czy styl ogrodu (jak również oświetlenie zewnętrzne) ma pasować do stylu domu, jeśli zatem urządziłeś dom w stylu nowoczesnym, warto zainwestować w lampy w tym samy stylu: lampy wiszące nowoczesne, lampy sufitowe nowoczesne, lampy stojące nowoczesne, oświetlenie ogrodowe nowoczesne.
Lampy ogrodowe retro
Lampy ogrodowe w stylu retro to oświetlenie ogrodowe, które cechuje nawiązanie do wzornictwa lat 50 i 60 tych, jak również do art deco. Styl ten wywodzi się z mody, która wówczas obowiązywała, ale od dłuższego już czasu można go również odnaleźć w wystroju wnętrz, elementach dekoracyjnych oświetlenia ogrodowego. Lampy ogrodowe retro łączą w swojej stylizacji tradycyjne kanony z nowoczesnością. Lampy ogrodowe retro są dostępna na rynku w każdej formie: jako lampy stojące, lampy wiszące, kinkiety, lampy kule, lampy wiszące i wiele innych. Prócz wyglądu, funkcjonalnie zachowują właściwości odpowiednie dla wybranego rodzaju lamp oświetlenia ogrodowego.
Wjazd do garażu powinien być dobrze oświetlony, dlatego odwiedź naszego bloga i dowiedz się jaka lampa nad garaż będzie najlepsza.
Przeczytaj również: